منهول پلی اتیلن منهول پلی اتیلن .

منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن - شرکت پایپ گستر

منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن از مواد پلی اتیلن ساخته شده است که توسط شرکت های پتروشیمی در قطعات گرانول کوچک تولید و در بسته بندی های 25 کیلو گرمی برای تولید کنندگان بسته بندی و ارسال می شود. در واحد تولیدی، مواد اولیه را در آسیاب های مخصوص ریخته و به پودر تبدیل می کنند. پودر به مقدار معینی در قالب های چرخشی ریخته می شود. سپس قالب ها گرم شده و پودر داخل آن ذوب می شود و سپس مواد ذوب شده به بدنه قالب ها می چسبند و شکل خود را به خود می گیرند. پس از این فرآیند، قالب ها در مدت زمان مناسبی خنک می شوند و مواد ذوب شده، شکل منهول را به خود می گیرند. در این مرحله، قالب ها برداشته می شود و محصول به یک واحد ارسال می شود تا لبه های ناهموار بریده شده و از محصول خارج شوند. منهول پلی اتیلن از مواد سفید رنگ ساخته شده است. دسته های اصلی رنگ برای رنگ آمیزی آن ها استفاده می شود.

امروزه منهول پلی اتیلن‌ جایگزین مناسبی برای نوع منهول بتنی و منهول آجری می باشد. زیرا مزایای آن نسبت به این دو بیشتر است. منهول پلی اتیلن‌ با سرعت بالایی اجرا می ‌شود، طول عمر آن زیاد است. علاوه بر این قیمت منهول پلی اتیلن نسبت به منهول بتنی مناسب ‌تر و مقرون به صرفه ‌تر می باشد.

ویژگی منهول پلی اتیلن

مواد فاضلاب اسیدی و شیمیایی است. این مواد به مرور زمان باعث خوردگی و پوسیدگی سطوحی می ‌شوند که با آن در تماس هستند. منهول پلی اتیلن به گونه ‌ای ساخته شده که مواد اسیدی و شیمیایی باعث خوردگی و از بین رفتن آن نمی ‌شود. در واقع منهول پلی اتیلن به مواد شیمیایی و اسیدی مقاوم است. در صورتی که نمونه بتنی این گونه نخواهد بود. بتن به مرور زمان در اثر مجاورت و تماس با مواد اسیدی دچار خوردگی می‌شود و از مقاومت و دوام آن کاسته می ‌شود.

مقاومت پلی اتیلن در محیط شیمیایی باعث شده تا از طول عمر آن‌ ها به مرور زمان کم نشود. از این سازه می ‌توان برای سالیان سال استفاده کرد. سرعت نصب آن نیز بالا است. به دلیل برخورداری از وزن پایین می ‌توان آن را در زمان کم و با سرعت بالا نصب کرد. همچنین آماده کردن آن‌ ها به صورت پیش ساخته در تسریع فرآیند نصب بسیار موثر است.

ویژگی دیگر منهول پلی اتیلن، انعطاف پذیری آن است. انعطاف پذیری موجب شده تا احتمال شکستگی آن کاهش یابد. قابلیت انعطاف پذیری منهول پلی اتیلن سبب شده تا در صورت وارد شدن فشار و ضربه به منهول، دچار شکستگی نشود. علاوه بر این ویژگی، استحکام بالای آن نیز موجب مقاومت در برابر ضربه گشته است. همه این عوامل در افزایش طول عمر منهول پلی اتیلن موثر هستند. به طوری که منهول پلی اتیلن حدود 50 سال عمر می ‌کند.

استقبال زیاد از منهول پلی اتیلن نشان می ‌دهد که این منهول از پر طرف دار ترین منهول ‌ها به منظور انجام پروژه ‌های عمرانی است. از این منهول پلی اتیلن برای جریان ‌های ثقلی استفاده می ‌شود. منهول پلی اتیلن معمولا 600 تا 3000 متر قطر داخلی و 12 متر ارتفاع دارد. این که در پروژه عمرانی از منهول تک جداره یا دو جداره استفاده کنیم به شرایط پروژه بستگی دارد. از جمله این شرایط ارتفاع، نوع خاک، کاربرد، محل استفاده، میزان فشار وارده بر منهول پلی اتیلن و وجود آب‌ های زیر زمینی دارد. میزان مقاومت آدم رو پلی اتیلن در برابر حرارت با توجه به شرایط متفاوت است. دمایی که این سازه می‌ تواند تحمل کند معمولا تا 45 درجه سانتی گراد است. به دلیل این که کلیه مراحل جوش و آب بندی کف و انشعابات مطابق استاندارد DVS 2209 و به روش جوش اکسترودری انجام می گیرد و از جوش بات فیوژن، جوش انواع لوله ورودی و خروجی و انشعابات پلی اتیلنی در گرید های مختلف PE100 , PE80 به بدنه منهول پلی اتیلن استفاده می‌ شود. منهول پلی اتیلن از کیفیت مناسب و مطلوبی برخوردار است.

انواع منهول پلی اتیلن بر اساس نوع جنس بدنه

منهول پلی اتیلن بر اساس نوع جنس بدنه به دو دسته تک جداره و دو جداره تقسیم بندی می ‌شود. منهول پلی اتیلن تک جداره و منهول پلی اتیلن دو جداره در جنس بدنه با یک دیگر متفاوت هستند. منهول پلی اتیلن دو جداره از لحاظ جنس بدنه و آب بندی نسبت به تک جداره عملکرد بهتری دارد.

منهول پلی اتیلن تک جداره از پلی اتیلن گرید 3840 ساخته می‌ شود. این سازه سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت است. معمولا دارای چگالی بالایی است که علت آن فشردگی بالای زنجیره پلیمری است. فشردگی زنجیره پلیمری علاوه بر افزایش مقاومت مکانیکی، مقاومت آن را در برابر مواد شیمیایی و تنش‌ های محیطی افزایش می ‌دهد.از همین رو این منهول پلی اتیلن در برابر اشعه uv مقاوم است.

پلی اتیلن ماده ‌ای بدون رنگ است. می ‌توان برای رنگ کردن به آن رنگ دانه اضافه کرد. رنگ منهول پلی اتیلن می ‌تواند به هر رنگی باشد ولی این رنگ باید در سراسر سطح آن یکسان و یکنواخت باشد. سطح داخلی و خارجی منهول پلی اتیلن یکنواخت، تمیز و بدون هیچ گونه عیب و نقص باشد. برای آب بندی قطعات مختلف نیز از نوار آب بندی از جنس E.P.D.M و PVC استفاده می‌ شود.

بدنه منهول پلی اتیلن تک جداره باید به گونه ‌ای ساخته شود که بتواند فشار وارده از خاک ‌های اطراف و فشار وارد شده از سطح که به صورت عمودی بر بدنه وارد می ‌شود را تحمل کند. از همین رو پر کننده‌ های به کار رفته در اطراف منهول پلی اتیلن به صورت ترتیبی تهیه و اجرا می‌ شوند. این امر موجب می ‌شود که مقاومت، دوام و پایداری منهول پلی اتیلن تا سالیان سال حفظ شود. برای متصل کردن لوله‌ های تک جداره یا دو جداره ‌باید محل دقیق اتصال لوله به منهول را پیدا کنیم. برای این منظور ابتدا باید ارتفاع لوله و فاصله لوله از کف منهول پلی اتیلن مشخص شود. سپس در دیواره‌ های منهول پلی اتیلن سوراخی با قطر یک سانتی متر ایجاد می ‌شود. پس از اتصال لوله، برای آب بندی منهول پلی اتیلن ‌باید از واشر آب بندی تک جداره و یا کویلر لوله دو جداره استفاده شود.

منهول پلی اتیلن مناسب ‌ترین و بهترین منهول نسبت به منهول بتنی است که کارایی بالایی نیز دارد. در کشور های توسعه یافته منهول ‌های مورد استفاده در مصارف عمرانی و شبکه فاضلاب از جنس پلی اتیلن هستند. اما در کشور های در حال توسعه مانند ایران همچنان استفاده از منهول بتنی در صدر قرار دارد.

منهول پلی اتیلن مزایا و ویژگی‌ های منحصر به فردی به نسب منهول بتنی دارد که سبب تمایز آن در مقایسه با موارد مشابه شده است. از جمله این مزایای و ویژگی ‌ها می ‌توان به وزن پایین، انعطاف پذیری بالا، استحکام بالا و ... اشاره کرد. این سازه به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید شده و سپس به محل اجرا منتقل می‌ شود. وزن پایین آن سبب شده تا در انتقال و جا به جایی آن محدودیتی وجود نداشته باشد.

منهول پلی اتیلن در مقایسه با منهول بتنی وزن پایین ‌تری دارد. اما این وزن سبک نه تنها از استحکام آن نکاسته است، بلکه منهول پلی اتیلن در کنار وزن پایین از استحکام بالایی برخوردار است. علاوه بر حمل آسان، نصب آن نیز به راحتی انجام می‌ شود. وزن پایین منهول پلی اتیلن منجر شده تا با دشواری‌ هایی که در هنگام نصب منهول بتنی با آن مواجه هستید رو به رو نشوید.

انواع منهول پلی اتیلن بر اساس نوع ساخت

·        منهول پلی اتیلن قالب گیری چرخشی

·        منهول پلی اتیلن دست ساز

منهول پلی اتیلن قالب گیری چرخشی

در این روش منهول ساخته شده از پلی اتیلن به روش چرخشی ساخته می شود. مواد اولیه آسیاب شده و تبدیل به پودر شده و سپس به قالب های طراحی شده مخصوص فرستاده می شود. قالب ها می چرخند و مواد خام را در دمای 220 درجه سانتی گراد حرارت می دهند تا مواد ذوب شوند. در این مرحله مواد ذوب شده به شکل قالب در می آیند.

منهول پلی اتیلن شرکت پایپ گستر در 31.5 کیلو نیوتن و 64 کیلو نیوتن سختی رینگ و قطر های مختلف 60، 100، 120 و 150 سانتی متر تولید می شود. منهول های پلی اتیلن را می توان در ارتفاع های مختلف از 80 سانتی متر تا 12 متر تولید کرد.

منهول پلی اتیلن دست ساز

هیچ قسمت سه گانه ای در منهول دست ساز وجود ندارد.

در طراحی منهول دست ساز از لوله های راه راه استفاده شده است. انتهای لوله پایه منهول است و خروجی دور لوله است و قسمت بالای لوله مخروطی منهول است.

قسمت های مختلف منهول پلی اتیلن

منهول های پلی اتیلن ساخته شده با روش قالب گیری چرخشی از سه قسمت تشکیل شده است:

·        قسمت بالایی یا مخروطی

قسمت بالایی منهول پلی اتیلن در دو سایز 50 سانتی متری و 1 متری قابل طراحی و ساخت می باشد. قسمت بالایی منهول پلی اتیلن به شکل مخروطی و دارای ورودی 60 سانتی متری است. منهول پلی اتیلن دارای مراحلی است که بر روی رایزر یا قسمت میانی منهول طراحی و نصب می شود.

·        قسمت میانی یا رایزر

 رایزر منهول پلی اتیلن یا قسمت میانی منهول پلی اتیلن در اندازه های مختلف از 25 سانتی متر تا 50 سانتی متر و قطر 1000 میلی متر، 1200 میلی متر و 1500 میلی متر قابل طراحی و تولید می باشد. اندازه این قسمت از منهول پلی اتیلن تاثیر مستقیمی بر ارتفاع منهول دارد.

به عنوان مثال، اگر یک منهول در ارتفاع 2 متری بنا به نیاز پروژه نیاز به تغییر ارتفاع داشته باشد، تنها نیاز به تعویض بالابر چاه دارد.

قسمت میانی منهول پلی اتیلن نقش عمده ای در ارتفاع منهول دارد به همین دلیل این قسمت از منهول پلی اتیلن در ارتفاع های مختلف طراحی و ساخته می شود.

·        قسمت پایین یا پایه منهول پلی اتیلن

 این قسمت همیشه در پایین منهول قرار دارد. پایه منهول پلی اتیلن به صورت مکعبی و پایه محفظه ای قابل طراحی و ساخت می باشد. امکان قرار دادن چندین ورودی و خروجی در پایه منهول پلی اتیلن وجود دارد. پایه های منهول های پلی اتیلن در ارتفاع یکسان طراحی و ساخته می شوند، اما می توان آن ها را در قطر های مختلف تولید کرد. ارتفاع پایه منهول پلی اتیلن معمولا 50 سانتی متر است.

منهول پلی اتیلن کاربرد های زیادی در پروژه های آب و فاضلاب، جمع آوری فاضلاب، جعبه شیرهای تحت فشار و مخابرات دارد.

پایه مکعبی منهول پلی اتیلن

پایه مکعبی به گونه ای طراحی شده است که اپراتور می تواند ورودی و خروجی را از هر قسمت پایه انتخاب کرده و دریل کند.

این نوع پایه سهولت کار اپراتور و نصاب را افزایش می دهد و می تواند خطا های مربوط به کار را خنثی کند.

پایه محفظه منهول پلی اتیلن

این نوع پایه در انواع مختلف پریز تولید می شود. مسیر آب را می توان با نصب پریز های مختلف تعیین کرد.

این نوع پایه از پیش ساخته شده و پس از تولید امکان تغییر وجود ندارد.

بدنه منهول پلی اتیلن قالبی چرخشی به گونه ای طراحی شده است که استحکام منهول پلی اتیلن افزایش یافته و با کوبیدن خاک اطراف آن، موقعیت منهول پلی اتیلن را تقویت می کند.

نکته مهم: هر سه قسمت منهول پلی اتیلن (مخروطی، رایزر، پایه) با واشر، پیچ و مهره و چسب های آب بند به هم متصل می شوند. بنابراین، ارتفاع منهول پلی اتیلن می تواند با جا به جایی پیچ ها تغییر کند.

منهول های پلی اتیلن در ارتفاع ها و قطر های متفاوتی قابل طراحی و تولید هستند.

قطر منهول پلی اتیلن

·        منهول پلی اتیلن 1000 میلی متری

·        منهول پلی اتیلن 1200 میلی متری

·        منهول پلی اتیلن 1500 میلی متری

·        منهول پلی اتیلن 2000 میلی متری

منهول پلی اتیلن را می توان در رنگ های مختلف ساخت. رنگ‌ های روشن برای این منهول ‌ها رایج است، بنابراین فرآیند متریک ویدئویی را می‌ توان به روشی راحت ‌تر انجام داد. در انواع منهول ها باید پله ها تعبیه شود تا اپراتور ها بتوانند به داخل منهول دسترسی داشته باشند.

مزیت های استفاده از منهول پلی اتیلن

·        وزن سبک

·        سرعت نصب زیاد

·        استحکام و طول عمر بالا

·        هزینه پایین نسبت به نمونه بتنی

·        انعطاف پذیری در مقابل نیرو های رانش زمین و زلزله

·        عدم نیاز به استفاده از ماشین آلات سنگین برای نصب

·        امکان تولید منهول پلی اتیلن در ابعاد و ارتفاع مورد نظر خریدار

·        آب بندی 100 درصد و عدم نشتی از محل های انشعابات و کف

·   مقاومت شیمیایی در مقابل خورندگی از طرف خاک و محیط خارج منهول پلی اتیلن و همچنین سیال داخل

قیمت منهول پلی اتیلن

قیمت منهول به عوامل زیادی بستگی دارد. قیمت منهول پلی اتیلن بسته به حجم و ارتفاع مورد نیاز می تواند متغیر باشد. میزان استحکام سازه، نوع مواد اولیه ‌ای که در تولید آن به کار رفته است، تعداد ورودی و خروجی، نوع کاربرد آن، قطر ورودی و خروجی به منهول پلی اتیلن، تعداد دریچه، ویژگی و شرایطی که مشتری در هنگام تولید درخواست کرده است، میزان خاکی که قرار است روی منهول پلی اتیلن بیاید، نوع اتصالات، فلنچ دار بودن یا نبودن ورودی و خروجی ها همگی عواملی هستند که بر قیمت منهول پلی اتیلن تاثیر می ‌گذارند. ارتفاع منهول های پلی اتیلن در پروژه های بزرگ از 45 تا 90 می باشد. تولید منهول های پلی اتیلن سایز بزرگ در تخصص شرکت بزرگ پایپ گستر می باشد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما در تماس باشید.

در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید در ادامه همراه ما باشید تا در مورد منهول پلی اتیلن و محل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاعاتی به دست آورید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص منهول پلی اتیلن و نحوه تولید آن و همچنین استعلام قیمت منهول پلی اتیلن به وب سایت پایپ گستر مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09126721109 – 02144374305

با تشکر از سایت خوب یو آپلود


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۰۱:۳۵ توسط:شرکت پایپ گستر موضوع: نظرات (0)

ارسال نظر توسط مدیر غیرفعال شده